Photochemistry and Spectroscopy Department

Institute of Physical Chemistry, Polish Academy of Sciences

  

21 grudnia 2019 r., w wieku 83 lat, zmarła po długiej chorobie prof. dr hab. Krystyna Rotkiewicz. Przez ponad cztery dekady, od 1968 r. do emerytury, była pracownikiem Zakładu Fotochemii i Spektroskopii IChF PAN.
Krystyna Rotkiewicz w 1959 r. ukończyła chemię na Politechnice Warszawskiej. Po kilku latach rozpoczęła studia doktoranckie w IChF PAN pod kierunkiem prof. Zbigniewa R. Grabowskiego. Z Instytutem związane są jej najważniejsze sukcesy zawodowe, których zwieńczeniem stała się habilitacja w 1990 r. oraz nadanie, 11 lat później, przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego tytułu profesora nauk chemicznych. Wcześniej ten sam prezydent odznaczył ją, na wniosek Ministra Edukacji Narodowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Za swoich najważniejszych nauczycieli uważała prof. Zbigniewa R. Grabowskiego, prof. Alberta Wellera i dr. Karla-Heinza Grellmanna. Z tym pierwszym łączyły ją również więzi przyjaźni. Prof. Grabowski w swoje książkowej autobiografii zatytułowanej W skorodowanym zwierciadle pamięci wspomina Krystynę jako swoją „najwierniejszą współpracowniczkę". „W niezwykle ciekawą tematykę wewnątrzcząsteczkowej separacji ładunków weszliśmy dzięki Krystynie Rotkiewicz, która z początkiem lat 70. zainteresowała się związkiem oznaczanym najczęściej skrótem DMABN" – pisze Profesor. Ich wspólna praca badawcza (wraz kilkorgiem innych naukowców) zaowocowała m.in. wprowadzeniem do literatury naukowej skrótu TICT (twisted intramolecular charge transfer). Z kolei publikacja z 2003 r. Structural Changes Accompanying Intramolecular Electron Transfer:  Focus on Twisted Intramolecular Charge-Transfer States and Structures autorstwa prof. Grabowskiego, Krystyny Rotkiewicz i prof. Wolfganga Rettiga stała się jednym z najczęściej cytowanych artykułów napisanych przez naukowców z IChF PAN (ok. 2500 cytowań na koniec 2019 r.).
Krystyna Rotkiewicz od 1994 r. była również związana, aż do emerytury, z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Kielcach, która z czasem przekształciła się w Akademię Świętokrzyską, a następnie w Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego. Otrzymała w nim stanowisko profesora i kierowała Zakładem Fizyki Chemicznej.
Krystyna Rotkiewicz była nie tylko naukowcem, ale i społecznikiem. W latach 70. współpracowała z Komitetem Obrony Robotników, a od 1980 r. należała do NSZZ „Solidarność". W latach 1991-1994 została wybrana przewodniczącą Komisji Zakładowej związku w IChF PAN.
W pamięci tych, którzy mieli okazję ją poznać, na zawsze pozostanie obraz osoby pogodnej, wesołej i życzliwej innym ludziom oraz cały czas uśmiechniętej.